O nas


Pomysł

Niniejsza strona jest pomysłem mojej żony, która straciła nogę powyżej kolana w wyniku tragicznego wypadku. Od dziecka marzyła o karierze profesjonalnej modelki. Niestety marzenia te rozwiały się w momencie próby wkroczenia w świat zawodowych modelek. Wstydząc się swojej niepełnosprawności, moja żona ukrywała fakt posługiwania się protezą nogi. Wyszło to na jaw dopiero w ostatniej fazie konkursu, kiedy to jury zorientowało się, że jedna z modelek jest niepełnosprawna. Moja żona została od razu zdyskwalifikowana.

To przykre doświadczenie było siłą sprawczą stworzenia strony internetowej mającej pomóc osobom z fizyczną niepełnosprawnością stać się profesjonalnymi modelami i modelkami. Ampworld.de ma równiez na celu zachęcić osoby z niepełnosprawnością, spróbować zwiększyć ich optymizm, pomóc przezwyciężyć uprzedzenia i obalić przesądy wobec wszystkich niepełnosprawnych osób na świecie.

Niestety ogólna społeczna akceptacja dla osób niepełnosprawnych - tak dla modelek jak i dla innych ludzi chcących przezwyciężyć swoje fizyczne ograniczenia i prowadzić normalne zycie - zasadniczo różni się pomiędzy krajami. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych dość powszechnie widzi się użytkowników protez, którzy nie uzywają pokryć kosmetycznych. W Holandii organizowany jest nawet coroczny konkurs piękności dla osób niepełnosprawnych, w całości transmitowany przez jedną z największych stacji telewizyjnych w najlepszym sobotnim czasie antenowym. Jednakże, zwłaszcza w krajach Europy wschodniej, osoby niepełnosprawne są bardzo dyskryminowane i często mają poczucie wyobcowania i funkcjonowania poza społeczeństwem. Dla każdej takiej osoby ten rodzaj nietolerancji niesie za sobą zniszczenie pozytywnego nastawienia do życia. To smutne, ale mieliśmy już niejedną okazję przekonać się o tym na własne oczy. Nie trzeba dodawać, iż byliśmy tym zaszokowani i przerażeni.

Cele naszej strony

Nie jesteśmy niestety w stanie zmienić tych mocno zakorzenionych stereotypów, nietolerancji i nierówności szerzącej się w tak wielu krajach po prostu z dnia na dzień. Mocno wierzymy jednakże, iż każdy nawet mały sukces przyczynia się do zwiększenia poziomu optymizmu zainteresowanych osób i niesie za sobą istotny przekaz, że nikt na świecie nie może być wpędzany w poczucie niższości ze względy na swoją niepełnosprawność fizyczną.

Naszym celem jest dowiedzenie, że po pierwsze pojęcia "piękno" i "niepełnosprawność" nie stoją ze sobą w sprzeczności. Po drugie, iż osoby niepełnosprawne są tak samo szczęśliwe i mają tę samą jakość życia jak osoby pełnosprawne (tylko dlaczego te drugie często myślą inaczej?). Po trzecie chcemy pokazać, że dla osoby z niepełnosprawnością praca w charakterze profesjonalnej modelki jest możliwa. I na koniec: nie ma sensu martwić się o znalezienie właściwego chłopaka czy dziewczyny, partnera czy bratniej duszy, tak jak nie ma sensu ukrywanie się przed całym światem z powodu widocznej niepełnosprawności.

Wiesz o tym, że nie powinno się gapić na osoby niepełnosprawne. Ale właściwie dlaczego nie? Co jeśli przypadkiem dostrzeżesz osobę po amputacji, która jest atrakcyjna i wygląda wspaniale? Dlaczego miałbyś odwracać od niej głowę? A poza tym dlaczego ta osoba nie miałaby być atrakcyjna? Niewątpliwie istnieje jakaś bariera pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, zwłaszcza po amputacji, a tymi którzy uważają takie osoby za atrakcyjne i mieliby ochotę poznać je bliżej. To jawne uprzedzenie musi zostać zmienione.

Viceland Magazine, Constance Goldmann

Zdjęcia i nagrania video z sesji są na bieżąco publikowane w sekcji dostępnej dla naszych członków. Składki członkowskie są wykorzystywane na organizację i opłacanie kolejnych sesji zdjęciowych, na projekty społecznościowe oraz zakup zaawansowanych pomocy ortopedycznych dla naszych modelek.